czwartek, 4 października 2012

Wiedza w bazie danych

Czy może istnieć baza danych, zawierająca całą ludzką wiedzę, którą można przeszukiwać za pomocą języka zapytań podobnego do SQL ?

Coś takiego jest celem badaczy sztucznej inteligencji. Taką bazę danych nazywa się ontologią - i trzeba przyznać, że chociaż nie posiadamy jeszcze efektu końcowego - superinteligentnego robota, który odpowiada na wszystkie pytania, to jednak dotychczasowe wyniki badań są imponujące.

Przyjrzałem się ostatnio YAGO (Yet Another Great Ontology), jest to projekt nadający się do tego, by się z nim zapoznać, nawet, jeśli jest się amatorem w tych dziedzinach - posiada interfejs online-owy i względnie przystępny opis.

Sztuczna inteligencja z jednej strony powinna umieć porozumiewać się w języku naturalnym (to też ciekawa i dość już nawet zaawansowana dizedzina) ale przede wszystkim musi być wyposażona w wiedzę, którą określamy jako "common sense", czy "zdrowy rozsądek". Pewne podstawowe informacje są dla nas oczywiste, ale dla komputera nigdy - nawet najprostsze pojęcia i kategorie, którymi się posługujemy muszą być jakoś zaprogramowane.

Mamy Wikipedię - zawiera ona olbrzymie ilości danych, ale nie są ściśle skategoryzowane ani sparametryzowane. Zawiera jednak jakieś
kategorie (choć autorzy YAGO podają przykłady trudności: Elvis należy
do kategorii "Grammy Awards", choć nie jest NAGRODĄ a jej laureatem ...)
oraz INFOBOKSY - które są krokiem w kierunku uściślenia struktury danych.

Autorzy YAGO skorzystali z tych danych i z sieci semantycznej zawartej w WordNet (słownik języka angielskiego wyposażony w hierarchię powiązań semantycznych). Z połączenia tego powstała ontologia YAGO - można ją zapytać np. o polityków będących naukowcami, urodzonych w Hamburgu po roku 1900, albo o firmy założone w Berlinie przed 1970.

Nie jest to, jak się okazuje, jedyny tego typu projekt, jest ich już sporo, istnieje także bogata literatura na temat ontologii specjalistycznych.

YAGO i WordNet są dobrymi miejscami, gdzie można zajrzeć, nawet jeśli się nie zajmuje sztuczną inteligencją na co dzień, ale chce się
zapoznać z tym tematem, choćby pobieżnie.

Brak komentarzy: