środa, 3 października 2012
Rodzaje organizmów
W dzieciństwie dowiadujemy się, że żywe organizmy dzielą się na rośliny i zwierzęta i z niejakim zdziwieniem, ale też z radością przyjmujemy do wiadomości, że my (ludzie) też należymy do zwierząt.
Potem dowiadujemy się o bakteriach - dawniej uczono, że są one roślinami, ale dziś już wiemy, że nie. Nie są też jednak zwierzętami - cała sprawa jest skomplikowana, bo chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy bakteria jest zwierzęciem, musimy sami zdefiniować, co rozumiemy, co chcemy rozumieć przez zwierzę.
A są jeszcze wirusy - coś, co nawet nie wiadomo, czy jest żywe, ale składa się z białek i kwasów nukleinowych i jakoś tam prawie żyje. O wirusach dowiadujemy się też dość wcześnie.
Stan obecnej wiedzy na temat klasyfikacji żywych organizmów jest mniej więcej następujący:
Wszystkie organizmy żywe na naszej planecie (a wielu naukowców sądzi, że na innych również) składają się z podstawowych elementów - komórek - które mają wiele cech wspólnych, ale są też bardzo zróżnicowane. Zbudowane są z białek, tłuszczy i czegoś tam jeszcze i potrafią się powielać (rozmnażać, kopiować) dzięki skomplikowanym reakcjom chamicznym z udziałem kwasów nukleinowych RNA i DNA.
Niektóre z tych organizmów składają się z jednej komórki, (jednokomórkowce) a niektóre z wielu (wielokomórkowce). Komórki te (w zależności od gatunku organizmu) mogą być proste, lub bardziej skomplikowane, mogą zawierać pewne podstruktury, będące same jakby mini-komórkami.
Istnieje wielka grupa organizmów (należą do niej rośliny, zwierzęta i my), których komórki zawierają jądro - dużą wydzieloną strukturę, w której zachodzą ważne reakcje i która steruje komórką. Są to eukarionty. Nie-eukarionty to prokarionty - są prostsze i o ile wiem, zawsze jednokomórkowe. To właśnie do nich należą bakterie.
Eukarionty podzielono początkowo na protisty, grzyby, rośliny i zwierzęta. Grzyby na poziomie komórkowym bardziej przypominają zwierzęta niż rośliny. Protisty to szeroka kategoria pierwotniaków, do której zaliczono wszystko, co nie jest grzybem, rośliną lub zwierzęciem. Podział ten był długo uznawany i dlatego jest popularny - dzisiaj oceniany jest raczej jako sztuczny.
Obowiązująca obecnie klasyfikacja eukariontów bazuje na dokładniejszej wiedzy o budowie ich komórek i opiera się na sześciu "supergrupach" (Opisthokonta, Amoebozoa, Excavata, Rhizaria, rośliny i Chromalveolata). Zwierzęta i grzyby (razem z paroma jeszcze innymi kladami przynależą do supergrupy Opisthokonta.
Oto (pochodzący z zasobów Wikimedia Commons) schemat podziału eukariontów:
rys: Agnieszka Kwiecień, licencja: CC-BY 3.0
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz