wtorek, 6 listopada 2012

Jeszcze raz o foreksie

Jeden z niedoszłych adeptów foreksu upierał się kiedyś przy poglądzie, że na wykresach kursów walutowych istnieją wyraźne trendy i że powinno dać się je wykorzystać. Pytany o źródło takiego przekonania, pokazywał wykresy i twierdził, że to po prostu widać. Kolega odpowiedział mu (znam osobiście obu), że to złudzenie, a dowodem tego miał być prosty eksperyment: wygenerowanie wykresu losowego przebiegu, który z prawdopodobieństwem 1/2 w każdej chwili czasu idzie w górę lub w dół - ruch Browna. Podobno bardzo często na takim wykresie człowiek dostrzega trendy i tendencje, a nawet formacje analizy technicznej.

Kolega był szybkim koderem, więc błyskawicznie napisał coś w tym rodzaju:

awk 'BEGIN {srand();x=1000;for (i=0;i<1000;i++) {if (rand()>rand())x++; else x--; print x;}}' > tmp.txt;echo "plot 'tmp.txt' with lines; pause 10"|gnuplot

Miał trochę szczęścia (lub pecha), bo wykres był akurat wyraźnie stromy, trend był widoczny jak na dłoni ! Kliknij poniżej klawisz "LOSUJ", a wylosujesz kolejną instancję danych.

W praktyce CZASEM trafi się przebieg losowy, który WYGLĄDA na losowy, zwykle wygląda na regularny. Wniosek z tego jest taki: nie patrz zbyt naiwnie na wykresy, stosuj matematykę. Jeśli wierzysz w to, że odkryłeś Świętego Graala, sprawdź to pięć razy. Słuchaj ostrzeżeń brokerów o wysokim stopniu ryzyka związanym z handlem na foreksie ! Istnieje wiele przesłanek skłaniających do wniosku, że dla małych graczy forex to czysty hazard. Więksi być może wiedzą więcej.

Brak komentarzy: